Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Termy! OG

Awatar użytkownika
Witold

Re: Termy! OG

Postautor: Witold » 06 lip 2017, 21:25

@tomsn -syndrom Artois
Awatar użytkownika
tomsn

Postautor: tomsn » 10 lip 2017, 23:10

mam nadzieje, że w tej turze coś więcej uda się zrobić, jak czas dopisze see u
IMPERIUSOWY EMERYT
Awatar użytkownika
tomsn

Postautor: tomsn » 25 lip 2017, 18:21

Ruma... Ruma.. a tak, było takowe państwo...

Ruma miała być symulacją Zachodniorzymskiego Cesarstwa, w odróżnieniu os Wschodniego Dema. Na początku zaczynałem jako odbicie Antoninów czy Sewerów, później rozwinąłem to do V wieku. W szczególności zwróciłem uwagę na kulty religijne (Mitrę, Sol Invictus zastąpiły Unitum Divinum oraz Primus) oraz organizację społeczną i urzędniczą. Nieco zabrakło czasu i reformy w armii obecne były tylko w ostatniej turze walk. Ogólnie następował regres w armii oraz w gospodarce (brak rodzimych kupców) i o to mi chodziło. Moim celem był upadek miast i agraryzacja Imperium, powrót do zaścianka, rozwój feudalnych państewek, coraz wieksze rozbicie.

Chciałem to osiągnąć poprzez całkowite przekazanie handlu dalekosiężnego obcym mocarstwom (na północy Hanzie , na zachodzie Zestom i na południu Punicji) Całkowite przekazanie tych prerogatyw skusiło Punicję do porzucenia paktu w Aksum. Imperator czerpałby tylko podatek, który szedłby na wojsko (oczywiście barbarzyńskie - zamiast 1 punkta żołdu na 100 kosztowałoby więcej) itd itd

Planem Rumy było nie dopuszczenie wojny na swój teren co w zasadzie się udało. Asturia była pierwszym krajem buforowym i najważniejszym, w Meranii stacjonował legion. Stąd poparcie dla słabej Asturii na początku a nie dla Zerruko. Podobnie było z Zestami - w pewnym momencie wiadomo było, że regnum Zestum nie upadnie, można było tam zostawić legion i zyskać bufor. Beocja była bardzo ważna dla tego planu, tam też miał stac legion i w zasadzie udało się ją pozyskać.
Rzesza i Żmijowie - ci musieli się zacząć gryźć. Ruma popierałaby Żmijów... bądź Rzeszę.. Kto słabszy.

Kalifat. Tych się bałem. Chyba jako jedynych. Przede wszystkim wpływów religijnych. Fanatyków postanowiłem ujarzmić edyktami tolerancyjnymi i "ludzką twarzą" umiarkowanej religii. W przyszłości miał byc osobny kalifat z szefem - księciem Beotów. Niegroźnym a będącym przeciwwagą.

Teredon. Zagrożenie gospodarcze. Zalanie zbożem było w zasadzie dobre dla mnie. Miałem zapasy na annonę - rozdawnictwo (cecha) i skupowałem z latyfundiów. Dodatkowo latyfundia miały zmienić profil na oliwki i wino.

Tryverowie. Wiedziałem, że mnie zaatakują.

Ogólnie dość ciężko było trzymać klimat późnego cesarstwa, ale chciałem nadrobić barbarzyńcami i religią.
Dziękuję Wszystkim za grę, dobry rolplej (w PW) i miłe (nieliczne) wolne chwile przed ekranem!
IMPERIUSOWY EMERYT

Wróć do „Imperium Północnorumijskie”