***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Chronica Minera et Commercia C. Ceacilius Macer

Awatar użytkownika
tomsn
Posty: 1160
Rejestracja: 12 lis 2016, 17:39
Lokalizacja: TABOR

Chronica Minera et Commercia C. Ceacilius Macer

Postautor: tomsn » 19 lis 2016, 16:55

XLVII Ab Urbe VIBONA R.

marbellus.jpg

de MARBELLVS


"Powiadają, że marbellus rodzi się w górach Carrharyjskich, na północny zachód od Miasta. Jest to kamień twardy, zdatny do robienia w nim dłutem żelaznym, zdatny do kapiteli, kolumn pontyjskich i układania posadzek pałacowych i w atrium. Pochodzi z muszli, których nieprzeliczone bogactwo naniosły przedwieczne morza. Wtedy to wysuszone na wiór pod naciskiem geometrii starły się ponownie i zespoliły tworząc kamień zwany marbellus. Jego barwa jest blado-biała lub posiada żyły i żyłki, które są pozostałością organów wewnętrznych muszli, które je stworzyły. Tenże materiał posiada swoja gęstość, która wynosi uncję na pięć kwadratowych łokci. Takoż liczba ciężkości wynosi dwa i siedemdziesiąt pięć, a oblicza sie według wzory Arystykratesa jako (...) . [Marbellus] jest pożądany na wschodzie i zachodnich, barbarzyńskich królestwach, a pierwszy zaczął wydobywać go z gór C. Autioches Munulla. Tenże pochodził z rodu (...)

W kamieniołomach pracują niewolnicy, lecz mówią, że zdatniejsi do pracy są południowcy niż czarnoskórzy, choć ci ostatni potrafią się obsługiwać kilofem i odważnikami. Szerokimi saniami transportuje się marbellus do rzeki Tiberius, a po drodze sypie się piasek. A później ładuje się ogromne płyty, tak by nie popękały. Imperator każe śmiercią za zepsucie płyt marbellusu i granitu. Wtedy koszta niewolnika ponosi dzierżawca, gdyż marbellus jest uznany za cesarski surowiec (...)"

I. Lib. V
C.C.MACR
IMPERIUSOWY EMERYT
Awatar użytkownika
tomsn
Posty: 1160
Rejestracja: 12 lis 2016, 17:39
Lokalizacja: TABOR

Re: Chronica Minera et Commercia C. Ceacilius Macer

Postautor: tomsn » 14 gru 2016, 22:51

L Ab Urbe VIBONA R.

villa.jpg

de Villa


"Powiadają, że Rzeka Kuribon meandruje pomiędzy sosnami i wsiąka w piaski. Jednak to nie do końca prawda, w czasie jesiennych deszczy zakola rzeki rozlewaja się szeroko a jej dopływy nie znajdując swobodnego ujścia wsiąkają w grunt. Stąd żyzne pola wysychają, piaski wietrzeją, a podmokłe krainy zmieniaja się w urągliwe i szkodliwe zdrowiu bagniska. Z tych bagnisk rodza się pszczoły oraz inne uciążliwe owady, jak muchy i szarańcza. Obecnie Imperator wraz z latyfundystami osuszaja bagna, kierując bieg rzeki i starają się nie dopuścić do wsiąkania wilgoci w grunt. Powiadają, że są to przerwane czynności dawnych republikańskich konsulów, jednak to wola Imperatora jest pierwsza i jedyna"

IV. Lib. XII
C.C.MACR
IMPERIUSOWY EMERYT
Awatar użytkownika
tomsn
Posty: 1160
Rejestracja: 12 lis 2016, 17:39
Lokalizacja: TABOR

Re: Chronica Minera et Commercia C. Ceacilius Macer

Postautor: tomsn » 29 sty 2017, 16:56

LVI Ab Urbe VIBONA R.

rok.jpg

de Hibernum


"Chmury zasnuły niebo, a pustki owładnęły ziemia uprawną. Ow rok zastanie zapamiętany jako rok wielkich nieszczęść w rolnictwie. Od niepamiętnych czasów nie zostanie założone żadne latyfundium, żadne bagna nie zostaną osuszone a pola w dużej częsci zostaną odłogiem. Upada rolnictwo w Rumie, podobnie jak na całym świecie. Wszelkie inwestycje musza poczekać, aż potencjał gruntu zostanie odbudowany. Znikąd pocieszenia, bogowie jestesmy zgubieni"

IV. Lib. XII
C.C.MACR
[/quote]
IMPERIUSOWY EMERYT

Wróć do „Imperium Północnorumijskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość