Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Wojskowość

Moderatorzy: AdDur, Ellahar

Awatar użytkownika
Badet

Re: Wojskowość

Postautor: Badet » 05 paź 2018, 15:37

II. Dla graczy to zmiana zapisu z
Kompania Piechoty (Stan: 100 Morale: 6)
na
Kompania Piechoty 100/15/2

A dla mnie spora zmiana. I trzymanie zaciężnej armii zyska sens.
*miejsce na mądrą sentencje*
Ironfoot

I7: Związek Saliski, I8: Hrabstwo Nowego Sohail, I9: Królestwo Naugrimów, I10: Konglomerat AAAR (Auralen-Asturia-Artois-Rzesza)
gg: 57514667
Awatar użytkownika
Ellahar

Postautor: Ellahar » 05 paź 2018, 16:06

Ok. Badet jako, że gracze odchodzą bo budżety im się nie zgadzały: czy dasz radę spisać swoją wojskowość? Bo w ciągu tygodnia ja będę miał już pełne arkusze gospodarcze i będę mógł implementować utrzymanie armii.
I1: Epiria/Zakon św. Joneasza | I2: Communio Angelorum/Westuria/Uther | I3: Antiochea | I4: Angelon | I9: Civitas Ordinum | I10: Zerruko | I11: La Repubblika/GM
Awatar użytkownika
Badet

Postautor: Badet » 05 paź 2018, 16:08

Weekend mam zajęty, ale poniedziałek cały wolny, postaram się spisać.
*miejsce na mądrą sentencje*
Ironfoot

I7: Związek Saliski, I8: Hrabstwo Nowego Sohail, I9: Królestwo Naugrimów, I10: Konglomerat AAAR (Auralen-Asturia-Artois-Rzesza)
gg: 57514667
Awatar użytkownika
Ellahar

Postautor: Ellahar » 05 paź 2018, 16:10

Spoczko.
I1: Epiria/Zakon św. Joneasza | I2: Communio Angelorum/Westuria/Uther | I3: Antiochea | I4: Angelon | I9: Civitas Ordinum | I10: Zerruko | I11: La Repubblika/GM
Awatar użytkownika
Gacek

Postautor: Gacek » 05 paź 2018, 19:20

Skryba napisał/a:Zasadniczo samo jądro gry zachęca do tego (będąc wzorowanym na grach Paradoxu, które robią dokładnie to samo) by podbijać. A jak gra jest krótka zaś wojna długa i kosztowna, to chce się nachapać na maxa tyle ile tylko da radę (ergo: rozbiory wroga) zamiast podszczypywać rywala wielokrotnie (w EUIV takie coś hamowane jest badboyem, koalicjami przeciw agresorom oraz niestabilnością państwa - overextension, corruption, rebels).

Na Impie brakuje przede wszystkim:
- wojen handlowych
- wojen honorowych (tak, wiem, Tacja wypowiedziała taką, ale prawdziwy zamiar był jak zawsze, mam na myśli prawdziwe upokorzenie wroga bez ciachania mu prowincji)
- wojen granicznych (gdzie stawką jest 1-2 prowincje na styku, z powodów "surowcowych", etnicznych czy religijnych)

Jest za to za dużo
- wojen sojuszniczych (lawina uruchomionych sojuszy jak w 1914 a nie 1450)
- wojen na wyniszczenie
- wojen na anihilację

No, ale to wszyscy wiemy, kwestia nie co osiągnąć, ale jak. Motywowanie graczy to jedno, ale jak wspominałem, cel gry jest zawsze jasny i zawsze taki sam - zwycięstwo (najczęściej rozmiar kraju/ilość PP).

Na moje to nie ma siły na to, żeby to zmienić. Zakładając, że ktoś nie ma autyzmu, czy czegoś podobnego to zawsze będzie wolał patrzeć jak jego armia w epickiej walce rozwala inną armię i zdobywa x prowincji niż dostać event o tym, że koleś którego wynajęliśmy namalował fajny obraz, albo, że w prowincji x powstało więcej wiosek :D (No powiedzmy, że szpiegostwo ma podobny fun, ale to nie istotne).

Poza tym: właśnie rozpinam koszulę i rzucam się przed laptopa, by tym rejtanowskim gestem zatrzymać pomysł ustalenia, że kompania to X ludzi xD Obecny system pod tym względem jest ok i jak wspominałem przypisanie stałej liczby wojowników to krok w tył, mocno ograniczający kreatywność. Przy obecnym systemie mogę sobie zrobić jakąś wielką kompanie chłopów z widłami i obok tego jakąś niewielką typowo specjalistyczną kompanię i to jest bardzo na plus.
Awatar użytkownika
Princeps

Postautor: Princeps » 07 paź 2018, 23:13

Tak mnie naszła jeszcze myśl po zobaczeniu frontu panorskiego. M momencie, kiedy kraj maił zajęte 2/3 ludności, dalej dostawał standardowe uzupełnienia 10%. Proponowałbym ograniczyć uzupełnienia do 5% przy zajęciu znaczącego terenu.
I11: La Repubblica
Awatar użytkownika
Ellahar

Postautor: Ellahar » 07 paź 2018, 23:17

> przyczyna ma sens
> nie zgadzam się z wykonaniem.

kwestia % zajętych Punktów Populacji powinna wpływać na możliwość tworzenie uzupełnień.

Tj. jak mamy 100% PP to 10% uzupełnień/tura
Jak mamy zajęte większość kraju i do dyspozycji tylko 20% PP to 2% uzupełnień /tura
Awatar użytkownika
Princeps

Postautor: Princeps » 07 paź 2018, 23:29

A jak będzie 25% ludności pod kontrolą to zakładamy dolną granicę i uzupełnień będzie 2% ?
I11: La Repubblica
Awatar użytkownika
Ellahar

Postautor: Ellahar » 07 paź 2018, 23:38

=ZAOKR(%_kontrolowanego_PP;0)
Awatar użytkownika
Isyrahis

Postautor: Isyrahis » 07 paź 2018, 23:54

Dodatkowo ilość możliwych uzupełnień powinny modyfikować jakieś czynniki jak obozy wojskowe, koszary, itp., które zwiększają przychód uzupełnień na turę, ale również swoje kosztują.

Wróć do „Sztab planistów”