***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Prawo

Awatar użytkownika
Shanty
Posty: 148
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:12

Prawo

Postautor: Shanty » 04 cze 2018, 15:08

Prawo/sprawy wewnętrzne - temat, w którym umieszczane będą nowe edykty, postanowienia itp.
"Yoi mono-ni yasui mono nashi"
Awatar użytkownika
MrMatinh
Posty: 1503
Rejestracja: 11 mar 2018, 15:14
Lokalizacja: Kraków, Nowa Huta

Re: Prawo

Postautor: MrMatinh » 19 sie 2018, 14:47

Słuchajcie, słuchajcie mieszkańcy Frjálsherað!

Z rozkazu wielmożnego Athlingu ogłasza się co następuje:

I. Miejscowosci dotknięte zarazą są teraz pozostawione same sobie, wokół nich uformują się kordony mające pilnować, by nikt ich nie opuscił, próba ucieczki karana będzie smiercią.

II. Okna i drzwi domów w których ktos umarł mają być zabite deskami i oznaczone, reszta domowników ma również zakaz wyjscia. Jest to obowiązek służb miejskich.

III. Athling będzie pracował nad antidotum na tajemniczą zarazę, ponadto przeznacza srodki na walkę z nią.
Awatar użytkownika
MrMatinh
Posty: 1503
Rejestracja: 11 mar 2018, 15:14
Lokalizacja: Kraków, Nowa Huta

Re: Prawo

Postautor: MrMatinh » 20 wrz 2018, 14:11

O ambozyjskich złoczyńcach

541 roku


Z woli Athlingu ogłasza się co następuje:

1. Ogłasza się wszem i wobec, że winnymi wywołania zarazy jest Szary Kult a co z tym idzie również i Amboise które Kult popiera. Niechaj na przeklętych pogan z południa spadnie gniew boży.

2. Zaleca się sprawowanie modłów o rychłą boską zemstę na Ambozyjczykach i kultystach, aby ich przeklęty ród prześladowały nieszcześcia przez pokoleń siedem.

3. Zakazuje się wstępu ambozyjskim kupcom do Frjálsherað jak i odradza jakichkolwiek kontaktów z ich przeklętym ludem. Każdy ambozyjski kupiec który wkroczy w granice Frjálsherað zostanie uwięziony, a następnie stracony.

4. Nakazuje się pochwycenie wszystkich ambozyjskich zbrodniarzy w Frjálsherað i przykucie ich do pręgierzy na miejskich rynkach, aby dobry lud norski mógł ich lżyć za ich zbrodnie. Po dwóch tygodniach kary, mają zostać popędzeni boso ku granicom, a jeżeli nie uczynią tego wystarczająco szybko - popędzani batem.

5. Wszystkie dobra należące do ambozyjskich kupców zostają przejęte przez koronę.

6. Każdego ostatniego dnia miesiąca odbywać się będzie publiczne lżenie Ambozyjczyków. W wypadku braku Ambozyjczyka do lżenia, skonstruować należy kukłę ze słomy i łajna, albowiem są to materiały dla nich odpowiednie. Podczas festynów i jarmarków urządzane mają być zawody w tworzeniu urągających Ambozyjczykom kupletów i pieśni.

7. Zachęca się błędnych huskarli, aby dołączali do wojsk każdego kraju, który walczyć będzie z Amboise. Udzielone zostaną z tej okazji dyspensy w wypadku konieczności walki u boku pogan, jeżeli tylko oni w danej chwili są wrogami Amboise. Albowiem nie ma większego złoczyńcy nad Ambozyjczyka i każdy wróg Amboise czyni dobro.
Awatar użytkownika
MrMatinh
Posty: 1503
Rejestracja: 11 mar 2018, 15:14
Lokalizacja: Kraków, Nowa Huta

Re: Prawo

Postautor: MrMatinh » 28 wrz 2018, 15:46

O wojnie i powinnościach naszych

542 roku


Z woli Athlingu ogłasza się co następuje:

1. Athling wzywa wszystkich zdolnych do noszenia oręża i mających na tyle odwagi żeby ruszyć na wroga do stawienia się z toporem i tarczą u starszego wioski bądź burmistrza.

2. Weteranów dawnych wojen również Athling zaprasza do ponownej służby, dostaną oni stanowiska oficerskie, szkoleniowe i inne należne ich doświadczeniu i zdolnościom.

3. Nasz związek jest zagrożony przez innowierców z północy, uprasza się aby ci co nie mogą walczyć pomagali broniącym nas rodakom dając im żywność oraz kwaterunek.

4. Każdy kto stchórzy a wiadomo, że jest zdrowy chłop, zdatny do bójki i do obrony ojczyzny będzie okryty hańbą przed bogami i ludźmi.

5. Służba zostanie odpowiednio wynagrodzona, na zdobytych terenach każdy woj będzie mógł wziąć tyle ziemi ile będzie w stanie przejść z pochodnią w jedną noc. Członkom klanów które zbiorą najwięcej ludzi Athling powierzy komendę nad nowo zdobytymi ziemiami.

6. Kapłani zostaną przydzieleni do hirdów ze swoich ziem aby mogli motywować naszych wojów do walki z innowiercami

7. W wypadku przegranej stracimy nie tylko honor ale i przychylność bogów, więc walczmy Norsowie!

Wróć do „Frjálsherað”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości