***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Solizm Solarny

Awatar użytkownika
Garti
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2017, 13:47

Solizm Solarny

Postautor: Garti » 01 maja 2018, 18:45

Obrazek

Znak solizmu solarnego, zwanego solizmem tacyjskim. Jest to symbol ortodoksyjnego solizmu ze zmienioną barwą z czarnego na biały i domalowanymi promieniami słonecznymi wokół pierwotnego okręgu.


Ów odłam solistyczny opiera się na trzech filarach, to jest trzech głównych świątyniach nauk solarnych. Jest to kolejno Kapituła Świtu, Świątynia Blasku i Świątynia Zmierzchu. Każda z nich pełni odmienne funkcje od pozostałych i zajmuje się innymi zagadnieniami życia doczesnego i wiecznego(religijnego). Każdą ze świątyń zarządza Solacti [OG: Odsyłam do hierarchii prefekturalnej], który jest odpowiedzialne za administrowanie i kierowanie dogmatami świątynnymi w przyszłość. Ważnym elementem tej kościelnej struktury jest osoba Duxa, która jest swego rodzaju wierzchołkiem dla trzech wspomnianych wcześniej filarów, gdyż jest on zgodnie z wolą świątyń ogłaszany tytułem Lux Mundi, co oznacza od pierwszych lat hierarchii solarnej nic innego jak bezpośrednią zwierzchność nad solactimi i ich świątyniami. Taka władza jest według Kanonu Solarnego nadana odgórnie, od samego absolutu tej religii, czyli Słońca-Boga, a solacti potwierdzają jedynie nadanie tytułu w ceremonii Życia i Światła. Słońce-Bóg według tej samej księgi ujawnił się pod postacią Gjìlcissy i to właśnie tutaj zaczyna się powiązanie w linii prostej z oryginalnym solizmem.

Cały obrządek religijny zamyka się we wspomnianym wcześniej "Kanonie Solarnym". Jest to święta księga solizmu tacyjskiego w której wytłumaczone są wszystkie obrzędy i rytuały religijne. Większość tekstów sakralnych jest jednak skopiowana z ortodoksyjnego Kanonu (Ôno Caljìt). Na straży respektowania świętej księgi stoją Kanonicy, którzy istnieją poza hierarchią religijną z wyjątkiem bezpośredniej zależności w stosunku do Duxa. Dbają oni, aby nauki solarne pozostawały w zwartej i zgodnej formie na terenie Tacji i nie wymykały się one spod kontroli w formie herezji. Kary za "odmienne" rozumienie słowa bożego bywają surowe(palenie na stosie, wypalanie znaku solarnego na czole i ścięcie), jednak czasami jednostki heretyckie są poddawane karze więzienia i grzywny, lub w szczególnie niegroźnych przypadkach po prostu wydalane ze wspólnoty. Kanonicy ponadto od czasu do czasu monitorują bezpośrednio działania trzech świątyń-filarów i ich solacti.


[work in progress]

Wróć do „Prefektura Tacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość