***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Religia - Profetyzm

Awatar użytkownika
Emyrh
Posty: 1769
Rejestracja: 09 lis 2016, 22:47
Lokalizacja: Poznań

Religia - Profetyzm

Postautor: Emyrh » 05 gru 2017, 10:06

Profetyzm Naggarothański jest odłamem Solizmu uznawaną za herezje. Wiara ta został sprowadzony przez uciekinierów z Sjudlandu w III wieku. Głosiła herezje jakoby Tol I Gjìlcissa Sajôli nie był bogiem wcielonym a jedynie prorokiem. Wraz z latami funkcjonowania w Naggaroth tej religi zostały wprowadzone zmiany, by lepiej wpasować się w realia panujące na terenie królewstwa.
Zrezygnowano w podziału Struktur na trzy części, i skonsolidowano je w jedną. Ustanowiono Kapitułę i najwyższego Arcykapłana, który był wybierany z reszty kapłanów i samego Króla.

Profetyści skonsolidowali dogmaty by nie były one tak różne jak u ich braci. Uznano że Bóg jest Bogiem jedynym, i wszechpotężnym co znaczy że nie może narodzić się jako istota podrzędna, którą jest człowiek. Bóg jedyny jedynie może namarszczyć swojego proroka, lecz prorok ten nigdy nie będzie twierdził, że jest bogiem a jedynie jego sługą.
Heterogeniczny charakter religii sprzyja rozwojowi pobożności ludowej, która w swej istocie wywodzi się i trwa niemalże niezmieniona od czasów przedsolickich. Profetyzm jest tak jak Solizm oparty na kulcie przodków, szacunku do zmarłych, społecznym konserwatyzmie i pochwale hierarchii społecznej i politycznej. Pochwala cnoty odwagi, ambicji i dumy, potępia jednak pychę prowadzącą do wyłamania się z miejsca przeznaczonego dla każdej jednostki w hierarchii kosmosu.

Wróć do „Naggaroth”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość