***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Urzędy w Republice

Awatar użytkownika
Princeps
Posty: 750
Rejestracja: 15 mar 2018, 20:12

Urzędy w Republice

Postautor: Princeps » 21 mar 2018, 14:12

Kapitan Ludu - Najważniejszy urząd w Republice, wybierany przez Rade Narodu i stoi na jej czele. By zostać kapitanem ludu nie trzeba być członkiem Rady Republiki, ale wymagane jest aby ta osoba była znana i szanowana przez lud, a także mająca duże kompetencje. Jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, kieruje polityką zagraniczną kraju. Do niego należy cała egzekutywa, powołuje (za zgodą rady) innych urzędników, oraz przyznaje odznaczenia. Do ratyfikowania umowy międzynarodowej i ustaw w kraju niezbędna jest jego zgoda i podpis.

Rada Republiki(RR) - zwana czasem Radą Najwyższa składa się z przedstawicieli: miast, chłopstwa, gildii rzemieślników i kupców, 5 mężów stanu. W jej skład wchodzi tez Naczelnik Republiki. W razie śmierci naczelnika, rada przejmuje jego kompetencje do wybrania następnego. W kraju pracuje nad prawem, zarządza gospodarką kraju, rozwiązuje najważniejsze problemy, ustanawia budżet, nadaje prawa miejskie i czuwa nad nastrojami w państwie. Samodzielnie powołuje też mniejszych urzędników.

Kanclerz - kieruje polityką zagraniczną w imieniu i tylko na rozkaz Naczelnika Narodu. Jest przełożonym ambasadorów, dba o relacje z innymi krajami, a sam przyjmuje i odpowiada za poselstwa skierowane do republiki.

Rada Nadzorcza - organ przeznaczony do walki z korupcją. Podlega pod RR i mimo iż nie ma zwierzchnictwa nad urzędnikami, to w wypadku wykrycia korupcji może ich zwolnić i podać do sądu. Kieruje specjalnymi wysłannikami, którzy podróżują po kraju, sprawdzając czy nie jest szerzona propaganda przeciw rewolucji, defetyzm, korupcja i czy są przestrzegane prawa

Prefekt - reprezentuje republikę w prowincji, ściąga podatki, sądzi, dba o nastroje, wykonuje zadania specjalne - wyznaczone przez RR i dba aby nie brakowało rekrutów w prowincji. Nie jest zwierzchnikiem miast, może tylko za pośrednictwem RN żądać spełnienia jakiegoś zadania.

Cenzor - prowadzi spis ludności, podlega pod prefekta, przyjmuje skargi obywateli, dba o realizację budżetu

Zarządca Mennicy: Odpowiada za wartość waluty, kontroluje inflacje. Pilnuje efektywności ściągania podatków. Przedstawia projekt budżetu, prowadzi politykę wewnętrzną republiki, zarządza administracją, wydaje edykty o niższej wartości niż edykty Rady i Naczelnika. Powoływany przez Naczelnika Republiki.
I11: La Repubblica

Wróć do „La Repubblica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość