Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Komunikaty OG

Awatar użytkownika
Skryba
Kontaktowanie:

Re: Komunikaty OG

Postautor: Skryba » 29 cze 2017, 20:52

feelsgood.png
I1: Kintore, I2: Arges, I3: Thanlocke, I4: Hazarlarim, I5: Karia, I6: Larraine, I7: Finsternis, I9: Samarkanda, I10: Teredon, I11: Dunthain/GM
Awatar użytkownika
Skryba
Kontaktowanie:

Postautor: Skryba » 03 lip 2017, 19:33

Ciekaw jestem tych wszystkich eventów, bo obsrało nimi konkretnie, tytuły ostre, ale nic z nich wywnioskować za bardzo się nie da :D
Oby omijały Teredon T_T
I1: Kintore, I2: Arges, I3: Thanlocke, I4: Hazarlarim, I5: Karia, I6: Larraine, I7: Finsternis, I9: Samarkanda, I10: Teredon, I11: Dunthain/GM
Awatar użytkownika
Skryba
Kontaktowanie:

Postautor: Skryba » 24 lip 2017, 20:23

Przewaga wojskowa: ŚWIĘTY ZAPAŁ - etos wojownika, obrońcy Świątyni i wiary jest niezwykle popularny, a święte igrzyska Zanbil tylko podsycają ten zapał. Wojny toczone dla Bogów cieszą się poparciem ludności, a wojownicy stosownym uznaniem. Efektywność wojsk walczących w konfliktach w imię wiary wzrasta.

Przywara wojskowa: NIEUFNOŚĆ - stały brak zaufania ze strony Świątyni, a także wrodzona pogarda wojowników dla rolników generują konflikty między tymi kastami. Strażnicy (lekka piechota) są spychani na margines wojska, natomiast wojownicy w społeczeństwie traktowani są z podejrzliwością (poza świętymi konfliktami i igrzyskami), co może osłabić ich ducha.

Przewaga cywilna: JEDNOŚĆ WIARY - póki mury Taralath stoją, a kult Bogów jest sprawowany, Birwa (wiara) jest nie do pokonania. Potężni Bogowie jak Tasz, Tirej czy Benaw są bezkonkurencyjni dla obcych bożków, dlatego próby konwersji zwykle spełzną na niczym. Jednocześnie obcy przybywający do kraju szybko znajdą się pod wielkim wpływem kultu. Większość potomków nomadów, którzy osiedlili się w Teredonie przyjęła Birwę zdecydowanie szybko. Wiara działa w sposób jednoczący i spalający kraj.

Przywara cywilna: ŚMIERĆ KRÓLOM - historia kraju składa się z dwóch monarchii i dwóch państw świątynnych. Nawzajem nienawidziły się z równym zapałem i starały wymazać z kart historii. Póki co, można powiedzieć, że kapłani zwyciężyli - aspiracje królewskie potępia dziedzictwo eposu o Esrinie Estere, arystokraci są skłóceni, Zanbil lub wojna rozładowuje napięcia i ambicje wojowników. Jednak rządcy w dalszym ciągu bronią dziedziczności swych urzędów i widzą w sobie potomków sławnych królewskich dynastii. Wzajemna nieufność i rywalizacja o władzę i wpływy trwa.

KAMPANIA PÓŁNOCNA (WCZEŚNIEJ: W GETARII) (Lyncia -> Agiel)

Bierze udział: Armia Obronna (Lyncia), Drużyna Świętego Słowa (Lyncia) + armie Maharackie
Czas trwania: 12 miesięcy
Stan pokój/wojna: wojna
Cele:
Głównym celem kampanii jest zdobycie zestyjskiej stolicy (Lille) i "zabezpieczenie" (jeśli tam jest) zestyjskiego dworu, skarbca etc. a także podłamanie zestyjskiego ducha w tej wojnie. Gdy padnie stolica, liczymy na spadek morale wroga. Pobocznym celem jest eliminacja niedobitek zestyjsko-rumijskich na północy.

Jeśli uda się zdobyć stolicę, nie zostawić kamienia na kamieniu. Złupić do gleby i wybić mieszkańców. Łącznie z arystokratami i dworem. Następnie zająć resztę Agiel.

Armia Obronna
Dowódca: Setau (Duże doświadczenie [8] / Wybitny zdobywca twierdz)
Muthis (Ogromne doświadczenie [18])

stan osobowy

Straż 830 [1/1/2] (PR)
Wojownicy 500 [2/3/3] (PR)
Konni wojownicy 1,200 [2/2/3] (PR)
Rządcy 300 [4/4/3] (PR)

Machiny:
4 wieże oblężnicze
4 trebusze
5 katapult
12 taranów

razem 1,330 piechoty
razem 1,500 jeźdźców
łącznie ludzi 2,830

Drużyna Świętego Słowa
Dowódca: Ranefer (Ogromne doświadczenie [16])

stan osobowy

Zestyjscy szlachcie bez ziemi 164 [5/5/9] (NA) - morale wysokie
Bidadaryjscy wahashin 280 [5/5/10] (NA) - morale przeciętne

razem 280 piechoty
razem 164 jeźdźców
łącznie ludzi 444

Maharatów chyba było coś koło 4-5 tysięcy plus słonie.

KAMPANIA POŁUDNIOWA (wcześniej: w Mezji) (Mezja -> Pannonia -> Nicea -> Pikaria ; Numacja -> Pikaria)

Bierze udział: Armia Świątynna (Mezja), Armia Odsieczy (Numacja)
Czas trwania: 12 miesięcy
Stan pokój/wojna: wojna
Cele:
73 r: Armia Świątynna rusza z Mezji krwawym pochodem przez Panonię. Nie angażować się w walki, za to łupić prowincje przez które idziemy (Panonia/Ruma, Nicea/Zestowie) uzupełniając nasze zaopatrzenie (do kiesy daję połowę, która ma starczyć aż do momentu w którym sobie zdobędą łupy). Celem jest przecięcie kraju Zestów na pół - na północy nasze siły oblegają im stolicę, na południu oni utknęli w Pikarii, nie będą mogli iść swojej stolicy z odsieczą.

Armia Odsieczy rusza z Numacji i zaczyna nękać wroga, aż do momentu przybycia Armii Świątynnej. Razem atakują wroga (w Pikarii?) dążąc do jego anihilacji. Armia Odsieczy nie powinna samodzielnie dążyć do walnej bitwy, chyba że nie będzie innego wyjścia.

Armia Świątynna
Dowódca: Talakmani, rządca Dor (Ogromne doświadczenie [15] / Wybitny wojownik, Walczy w pierwszej linii) [niedysponowany]
Nimlot (Ogromne doświadczenie [21] / Dobry Taktyk, Mistrz walki podjazdowej)
Ramoz (Ogromne doświadczenie [19])

stan osobowy

Straż 1,000 [1/1/3] (PR)
Wojownicy 800 [2/3/4] (PR)
Konni wojownicy 1,600 [2/2/4] (PR)
Rządcy 400 [4/4/4] (PR)
Rydwany 200 [5/6/4] (WZ)

razem 1.800 piechoty
razem 2.200 jeźdźców
łącznie ludzi 4.000

Armia Odsieczy
Dowódca: Chabasz (Ogromne doświadczenie [15] / Przekupny)
Osorkon (Przeciętne doświadczenie [5] / Agresywny)

stan osobowy

Straż 840 [1/1/1] (PR)
Wojownicy 560 [2/3/2] (PR)
Konni wojownicy 1120 [2/2/2] (PR)
Rządcy 280 [4/4/2] (PR)

razem 1,400 piechoty
razem 1,400 jeźdźców
łącznie ludzi 2,800

W budżecie była jeszcze rezerwa 48 pkt.
Ostatni dochód wyniósł 289.09 pkt, natomiast poprzedni był wyjątkowo dobry: 321.43 pkt.
Dysponowałem flotą 32 statków, ciągle rozwijaną, z myślą o konfrontacji z piratami, a następnie z Punicją.
Awatar użytkownika
Skryba
Kontaktowanie:

Postautor: Skryba » 24 lip 2017, 20:44

Early game:

Oddanie handlu i okolicznych wysp w ręce punickie celowe, celem zaskarbienia sobie względów tego państwa i zbudowania sojuszu, w perspektywie nawet restauracja herezji synkretycznej (że wierzymy w te same bóstwa) przez Nariego.
Głównym i naturalnym wrogiem Kalifat, z czego ten ostatni nie zdawał sobie chyba sprawy ;P
Budowa koalicji antyfalkenidzkiej runęła, gdy zacząłem podejrzewać Emyrha o to, że skorzysta z wojny ("gdzie dwóch się bije...") - jak widać słusznie. W każdym razie Demetriusz pośpieszył się z atakiem na Lukanię i jego klęska jeszcze bardziej ochłodziła moje zapędy, co sprawiło, że respektowałem sojusz tak samo jak Anglia i Francja w 39 :mrgreen:
W zastępstwie minizwycięstwo w Mauregonii i rozwój zachodu kraju (Aksum, podbój Kusz, mocniejsze więzy z Maharatami), ale bez fajerwerków.

Midgame:

Wielki plan wolty chłopskiej w oparciu o eventy w Armoraux. Rewolucja antymonarchiczna plus praca misjonarska miały doprowadzić do anszlusu :mrgreen:
W praktyce zimna wojna z Zestami zmusiła do działań mniej subtelnych i szybszych, a na wsparciu chłopskim skorzystałem "tak se". A wojna szybko stała się gorąca.
"Cud pod Lille" to tylko propaganda - miałem realne obawy że dostanę wp*rdol od legionów tomsna, które jak później się okazało nie były takie mocne - chociaż jechałem już na rezerwach a i Witkowi skończył się PR.
Zdrada Tomsna i myk z Artois zupełnie mnie zaskoczyły.
Z początkiem wojny zestyjskiej chciałem szybkiego rozwiązania i wyparcia Zestów z Armoraux, nie dążąc do ich anihilacji, ponieważ 1) nie miałem pomysłu jak wypełnić lukę w centrum, a samemu w nią wskakując byłbym za słaby i podatny na klasyczny gangbang 2) chciałem jednak w Zestach partnera do okoliczych wojen. Z perspektywy czasu, to królestwo okazało się jednak wyłącznie cierniem w boku imperialistycznego rozwoju :D

Po zawarciu pokoju pacyfizm miał doprowadzić w polityce wew. do inwestycji (to pykło), nowych budowli (częściowo), soboru i reformowania wiary (zarzucone).

Lategame:

Umiarkowane zainteresowanie we wspieraniu Kalifatu. Duża siła została wysłana wyłącznie po to, by Ruma nie miała okazji się wzmocnić i razem z Zestami mnie potem pokroić. Nie udało się też obrócić przeciw niej Emyrha, co tym bardziej uzasadniało obawy przed jakimś rozbiorem. Po odparciu ofensywy w Mezji nie byłem bynajmniej zainteresowany dalszą walką, zwłaszcza z bytami zupełnie mi obojętnymi (Żmije, Rzesza, Auralen?). Całość sił miała uderzyć na Zestów, w razie zwycięstwa kierując się ze wsparciem w stronę Zerrukinów (ale też bez przesady) + anihilacja Artois będącego kopką emigrantów z Armoraux i V kolumną :mrgreen:
Kalifatu bym tylko bronił, na pewno nie wspierałbym jego wojen ofensywnych.

W trakcie była reforma wojska, ale nie dostałem prawie żadnego feedbacku ze strony GMów mimo sporych planów ;P miała ona przynieść jakąś unikalną formację wojenną, która obok rydwanów uniezależniłaby mnie trochę od zergowania PRem.

Jawna wrogość do Punicji, głównie za sprawą grzeszków Arcego/Nota i tego, że sojusz był jednostronny. Apogeum było przesłanie przez Punicję 10 pkt Witkowi i napisanie "zrobiliśmy swoje" xD udało się dokończyć teredonizację faktorii i przejęcie kupców, w dalszych planach rozbicie floty punickiej i zajęcie wysp dla Maharasztry. W planie odzyskania handlu widziałem miejsce dla Udmurgi (ogień ogniem zwalczaj), ale ci postępowali zbyt primusowo, antyzerrukińsko i podejrzanie względem Maharatów bym mógł wystosować oficjalną propozycję.
Awatar użytkownika
Skryba
Kontaktowanie:

Postautor: Skryba » 25 lip 2017, 18:56

Dowódcy (exp może być nieaktualny)

Chabasz (Ogromne doświadczenie [15] / Przekupny) - AODS
Talakmani, rządca Dor (Ogromne doświadczenie [13] / Wybitny wojownik, Walczy w pierwszej linii) - AŚ
Nimlot (Ogromne doświadczenie [19] / Dobry Taktyk, Mistrz walki podjazdowej) - AŚ
Setau (Duże doświadczenie [6] / Wybitny zdobywca twierdz) - AŚ
Ranefer (Ogromne doświadczenie [15]) - najmici
Muthis (Ogromne doświadczenie [16]) - AO
Osorkon (Przeciętne doświadczenie [5] / Agresywny) - AODS
Nikare (Mizerne doświadczenie [2] / Mistrz abordażu) - fś
Khaj (Mizerne doświadczenie [2] / Litościwy) - fś
Ramoz (Ogromne doświadczenie [17]) - AO

Wróć do „Teredon”